Alacağınız istatistik analiz hizmeti hakkında nelere dikkat etmelisiniz?
19 Eylül 2019

A ‘dan Z ‘ye Tez Analizi Hizmeti

Tez Analizi nedir? Tez analizi süreçleri nasıl işlemektedir?

Genel olarak istatistik analiz hizmeti piyasasını dijital mecralar üzerinde incelediğimizde en çok ihtiyaç sonucu aranılan kelime grubunun istatistik analiz veya tez analizi olduğunun farkına vardık ve tez analizi konusunda; istatistik analiz hizmeti talep eden kitleleri bilgilendirmek amacıyla bir yazı kaleme almanın doğru olacağı kanaatine ulaştık.

Tez analizi hizmeti nedir? Kimlerin bu istatistik hizmetine ihtiyacı vardır?

Aslında tez analizi diye bir ihtiyaç söz konusu değildir. Ancak yüksek lisans veya doktora tezleri için istatistik analiz hizmeti ihtiyacı duyan kişilerin piyasada ve dijital ortamda tez analizi şeklinde isimlendirmeleri bu istatistik analiz hizmetini; tez analizi hizmeti olarak değiştirmiştir.

Tez Analizi, teze ait verileri, araştırma amacı ile hipotezleri ışığında uygun methodlarla çözümleme işlemleri bütünüdür. Bu analiz sonuçları Yüksek Lisans, Doktora ya da Uzmanlık tezinde kullanılmak üzere tablo, grafik vb. destekli olarak sunulur. Veri analiz sonuçları yorumlanır ve detaylı, anlaşılabilir bir analiz raporuyla neticelendirilir.

Bir diğer anlatımıyla tez analizi hizmeti; yüksek lisans, doktora, uzmanlık tezleri gibi hazırlıklar içerisinde olanların, çalışmasında değerlendirdiği verilerin istatistiksel analiz yöntemlerine uygun şekilde toplanması, düzenlenmesi, analiz edilmesi ve sonuçlarının tez formatına göre raporlanmasını kapsayan süreçtir. Her ne kadar biz bu süreci 1 cümle ile anlatabilmiş olsakta kapsamlı bir süreçtir. Detaycılık önemlidir!

Dipnot: Tez analizi hizmeti içerisinde en çok kullanılan veri analiz programı SPSS programıdır.

Tez analizi süreci nasıl işler?

Tez analizi sürecinin özünde diğer veri analiz süreçlerinden bir farkı yoktur. Genellikle araştırmacılar tezinde araştırmayı düşündüğü konunun verilerini; deney veya gözlem sonucunda toplarlar. Sonrasında tezlerini hazırlarken, tezlerinin bulgular kısmının hazırlanmasında istatistik uzmanı ihtiyacı içerisinde olurlar. İşte burada istatistik danışmanlık hizmeti veren kişi veya kurumlarla iletişime geçilir.

İlgili istatistik uzmanı konusuna hakimse bu süreci kolaylıkla çözebilir. Ancak değilse süreçte bir çok aksaklıklar yaşanabilir.

2019 – 2020 yılı Tez Analizi Piyasası Değerlendirmesi

2019 yılı ile birlikte tez analizi piyasasında şimdiye kadar edindiğimiz tecrübelere göre konuşacak olursak bir düşüş söz konusu. Bunun sebebi olarak şunları sıralayabiliriz:

 • Ülkemizde son 30 yılda üniversite sayısının yaklaşık 7,5 katına çıkmış olmasına karşılık bilimsel yayın sayısının artış hızının daha düşük olması.
 • Tabii ki ekonomik sıkıntılar! Ne alaka tez analizi ile ekonomik sıkıntıların diye düşünebilirsiniz. Ancak ekonomik sıkıntılar da yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören veya görme planı olan kişi sayısını etkilemektedir. Dolayısıyla tez analizi için doğan talepler, bundan etkilenmektedir.

7 Yorum

 1. Metin c. dedi ki:

  Bu covid-19 bizim tez çalışmasını da etkiledi maalesef ama veri toplama işlemimi tamamlamıştım. bu yüzden istatistik analizleri com ile bulgular kısmımı tamamlayabildim. Bu süreçte gösterdiğiniz ilgi ve alaka için teşekkür ederim.

 2. Cemal dedi ki:

  Tez çalışmam için istatistik danışmanlık hizmetine ihtiyacım oldu ama süre konusunda çok ciddi sıkıntılarım vardı istatistik analiz ekibi bu konuda bana o kadar çok yardımcı oldu ki çalışmamı kısa sürede tamamlayabildim. Emeğinize sağlık

 3. Ahmet dedi ki:

  Yakın zamanda sizinle tez analizi konusunda iletişime geçeceğim ancak ödeme konusunda bilgi verebilir misiniz?

  • istatistikanalizleri dedi ki:

   Tabii ki Ahmet Bey, istatistiksel veri analizi konusunda alacağınız hizmet karşılığında ödemelerinizi havale/EFT veya kredi kartı ile online ödeme şeklinde yapabilirsiniz. Kredi kartı ile ödemelerinizi bankanız aracılığıyla taksitlendirerek ödemelerinizde kolaylık sağlayabilirsiniz. Konu ilgili detaylı bilgi almak için istatistik analizleri whatsapp hattını kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 4. Dijital Pazarlama dedi ki:

  Yazınızın konusu ile çok alakalı değil ama bu yorumu buraya bırakmak istedim. istatistik analizleri ekibi ile yaptığımız dijital reklam faaliyetleri konusunda hedef kitle belirlemek amacıyla hedef kitle istatistikleri inceleme ve planlama üzerine anlaştık. En başta reklam tanıtım faaliyetleri için istatistik analiz hizmeti ne kadar faydalı olabilir ki diye düşünüyorduk. Ancak müşterilerimize verdiğimiz hizmetlerde istatistik analizleri ekibinin gerçekleştirdiği veri analizi hizmetleri sayesinde %300 başarı artışı sağladık. İlgi ve desteğiniz için çok teşekkür ederiz.

  • istatistikanalizleri dedi ki:

   Sosyal medya yönetimi ve google reklamları üzerine çalışmalar günümüzde giderek artmaktadır ve genellikle bu sektörde istatistik uzmanı ile çalışmak çoğu yöneticinin veya reklam ajansının aklından geçmemektir. Bu tercihi yaparak esas başarıyı siz gösterdiniz. Başarınızda pay sahibi olduğumuz için çok mutluyuz. Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir