Çağın Bilimi: İstatistik
19 Eylül 2019
A ‘dan Z ‘ye Tez Analizi Hizmeti
2 Ekim 2019

Alacağınız istatistik analiz hizmeti hakkında nelere dikkat etmelisiniz?

istatistik analiz hizmeti alacakların dikkat etmesi gereken şeyler nelerdir?

istatistik analiz piyasası ve istatistik analiz hizmeti

Bir önceki paylaşımımız olan “ çağın bilimi: istatistik ” yazımızın başında belirttiğimiz gibi istatistik analiz hizmeti piyasası Türkiye’ de kurumsallaşma sürecini tamamlayamamıştır. Bunun başlıca sebeplerini şöyle sıralayabiliriz:

 1. Kamu ve özel sektör gerekli önemi vermediğinden dolayı dar bir pazara sahip olması,
 2. istatistik analiz hizmeti sürecinin çok fazla teorik ve pratik bilgi birikimi gerektirmesi,
 3. Teorik ve pratik bilgileri sağlamış olsanız bile sektörel bilgide önemli yer tutar. Ancak istatistik uzmanı barındıran şirket azlığından ötürü istatistik mezunları sektörel bilgi bakımından eksik kalması,
 4. istatistik bir detaylarla ilgilenmei, onları analiz etme bilimidir. Maalesef detaylarla değil “kısa yoldan voleyi vurmaya” daha çok ilgi gösteriyoruz!

Yukarıdaki bu dört madde aslında istatistik analiz piyasası konusunda da bize bilgi sağlamaktadır. Nedir bu bilgi? istatistik analiz hizmeti alabilmek için yüksek kalitede, uygun fiyatta hizmet sağlayan kurumsal firma sayısı çok az, bu sebeple sektörü daha çok serbest hizmet sunan istatistik uzmanları sırtlamaya çalışmaktadır.

Bu sebeple istatistik analiz piyasası daha çok güvene dayalı olarak yürümektedir. Diğer sektörlere nazaran istatistik uzmanı bu güveni hak ediyor! Neden mi? istatistik analiz hizmeti sağlayan istatistik analiz uzmanları; çok ağır teorik, pratik bilgi eğitiminden çıktıkları için yan bir sektörde kendilerini yetiştirme, başka piyasalarda ekmek kazanma konusunda fırsat bulamıyor, zorluk çekiyorlar. Maddi kazanım elde etmek konusunda bilgi sahibi oldukları, başarılı oldukları tek sektörü; yani istatistik analiz ve danışmanlık sektörünü korumak için çaba sarf etmelidirler. Çünkü piyasada tutunmaları öneri ve referans ağırlığıyla olmaktadır.

istatistik analiz ve istatistik danışmanlık hizmeti alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Uzun uzun cümlelerle bu başlığı şişirmeye gerek olmadığını düşünüyoruz. İstatistik analiz hizmeti alırken, hizmet alacağınız kişi veya kurumda dikkat etmeniz gereken şeyler: Güven, Bilgi Birikimi, Sektörel Tecrübe, Ödeme Kolaylığı, Uygun Fiyat…

Tabii ki dikkat etmeniz gereken şeyler sadece bunlarla sınırlı değil ve bunların hepsini en iyi şekilde sağlamak her zaman mümkün değildir. Ancak hizmet alacağınız kişi veya kurumlardan bu konularda size en çok “doğru izlenimi” vereni tercih etmeniz yeterlidir.

Piyasada en çok talep gören istatistik analiz hizmetleri ve internet üzerinde istatistik hizmeti için en çok aratılan anahtar kelimelerden bazıları şunlardır: tez analizi, tıpta uzmanlık analizi, istatistik danışmanlık, istatistik analiz hizmeti, istatistik analiz, tez istatistiği vb. Sosyoloji, tıp, hemşirelik, ekonomi gibi alanlarda istatistik analiz hizmeti uygulamak için çalışılacak sektöre ilişkin tecrübe sahibi olmak önemlidir. Bu yüzden çalışmayı düşündüğünüz istatistik uzmanının alanınız konusunda daha önce çalışıp çalışmadığını mutlaka sorgulayın.

3 Yorum

 1. Serdar dedi ki:

  Karşılaştırma yönelik istatistik analiz konusunda da yazınızı bekliyoruz. Başarılı yayınlarınızın devamını dileriz

 2. Mete dedi ki:

  Merhaba öncelikle bir istatistik uzmanı olarak yayınlarınızı severek takip ediyorum. istatistik analiz konusunda müşteri ve istatistik uzmanı arasındaki olayı çok güzel anlatmışsınız. Tebrik ediyorum ve yazılarınızın devamını bekliyorum

  • istatistikanalizleri dedi ki:

   Merhaba Mete Bey, esas biz teşekkür ederiz bizleri takip ettiğiniz için. Elbette istatistik köşesi olarak açtığımız portalımız, istatistik konusunda bilgilendirme amacıyla daha çok yazıyı barındıracaktır. Konusu istatistik olan ve yayınlanmasını istediğiniz yazılarınız var ise sizlerin yayınlarınıda paylaşmaktan mutluluk duyarız. istatistik analizleri ekibi olarak alanınızda başarılı olmanızı dileriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir