istatistik Mezunları için KPSS ve Özel Sektörde Kariyer Süreci
18 Eylül 2019
Alacağınız istatistik analiz hizmeti hakkında nelere dikkat etmelisiniz?
19 Eylül 2019

Çağın Bilimi: İstatistik

Çağın bilimi: istatistik, dünya ki yeri nedir? istatistik bilimi gelişimi nasıl oluyor

Ülkemizde istatistik analiz hizmeti, kurumsallaşma sürecini sağlayamamış sektörlerden biridir. Bunun başlıca sebeplerinden biri; modern dünyada istatistik, büyük yere sahip olmasına karşın ülkemizde halen ek hizmet olarak görülüyor veya büyük resmi görme konusunda gereksiz olduğu düşünülüyor olmasından kaynaklıdır.

Gelişmiş ülkelerde neden istatistik analiz kavramı önemlidir?

istatistik genel olarak, küçük maliyetlerle, düşük zaman aralığında büyük resmi görebilmek için kullanılır. Tahmin amacı olan bir bilim olarak istatistik için başka bir amaç  ise geçmişi ve bugünü kullanarak gelecek konusunda tutarlı, gerçekleşme olasılığı yüksek sonuçları tahmin etmektir. Bir başka amacı ise gerçekleşmiş sonuçların neden gerçekleştiğini, buna nelerin sebep olduğunu belirlemektir.

Sadece yukarıdaki üç cümle dahi istatistik analiz konusunun kamu sektörü ve özel sektör için ne kadar önemli olduğunu anlatmakta yeterlidir! Gelişmiş ülkelerde başarılı bir devlet yönetimi için olmazsa olmaz görülen bilimdir istatistik. Devlette yönetiminde istatistik bilimine gereken önemi vermediğiniz sürece ya geri kalırsınız ya da hep çağı yakalamak için yarış içerisinde olursunuz. Bunu sağlayamayan ülkeler asla örnek ülke olma konusunda başarı gösteremezler.

Çok başarılı olduğuna şahit olduğumuz şirketlerin elbette ki çıkışları büyük buluşlar içeren veya ihtiyaç karşılayan ürünlerle hizmetlerden dolayıdır. Fakat 1000 ‘lerce bomba etkisi sağlamış ürün veya hizmet çıkaran markalardan, dünyaca ünlü markaların ayakta kalabilmelerini ne sağlamıştır? Sürekli bambaşka veya popülerliği yüksek ürün bulmaya ve üretmeye devam etmek mi? Hiç sanmıyoruz. Yönetim ve gelecek planlaması konusunda istatistik ile veri analizi gibi kavramlara gerekli önemi veren markalar başarıyı yakalama, ayakta kalma, değişen dünya koşullarına uyum sağlayabilme konusunda sağlıklı kararlar alabilmişlerdir.

Değişen dünya içerisinde istatistik nerede?

Yapay zeka, big data yani büyük veri, sosyal medya pazarlaması ve reklamcılık, dijital pazarlama  gibi bir kaç kavram kullansak sanırım istatistik analiz kavramının gelişen ve değişen dünyada nerede olduğu konusunda biraz yol göstermiş oluruz. Tabii ki bu yazımızda yapay zeka, big data gibi devasa konuların içerisine girmeyeceğiz. Ancak kısaca bahsetmek gerekirse, siz bir yapay zeka yapıyor olsanız, bu yapay zekaya karar almayı, doğru bilgi kaydetmeyi sağlatmak için en iyi yollardan biri olarak olasılık kavramının ne kadar önemli olduğunu tahmin edebilirsiniz. Başka bir konu olan dijital pazarlama ve reklamcılık konusunda uygulanacak reklam ve pazarlama stratejilerinin belirlenmesinde istatistik analizlerinin ne kadar büyük bir yere sahip olduğunu biliyoruz.

Sonuç olarak hem kurumsal olarak hemde ülkesel olarak gelişim gösterebilmek, çağı yakalamak yerine çağı yönlendirmek istiyorsak düzeltmemiz gereken şeyler sıralamasına kesinlikle istatistik analiz eğitimi kavramınıda eklememiz gerekiyor. Herkes profesyonel bir istatistik uzmanı olmak zorunda değil ancak herkes istatistik analiz kavramının önemini bilmeli, istatistik analiz ve istatistik danışmanlık hizmeti alırken aldıkları hizmetin farkında olmalıdır.

3 Yorum

 1. Halime dedi ki:

  Dijitalleşen dünya ve artan veri birikimi istatistik analizi yani veri analizi bilimini çok önemli bir yere koyuyor. Aslında istatistik analiz de çoğu şey gibi yazılımlaşıyor. Güzel bir yol gösterici yazı olmuş. Umarız istatistik ve yazılımın önemi ülkemizdede daha çok anlaşılır. Faydalı bir yazı olmuş elinize sağlık

  • istatistik profesörü dedi ki:

   istatistik bölümünü seçerken kafamda çok soru işaretleri vardı. Şimdi 2. Sınıftayım ve ilk defa internet ortamında bir yazı benim için çokca yol gösterici oldu. istatistik konusunun kıymeti umarım ben mezun olana kadar bilinir 🙂

 2. Cem M. dedi ki:

  Gerçekten istatistik konusuna ülkemizde gereken önem verilmemekte. umarım bu durum önümüzdeki dönemlerde çözülür ve istatistik hak ettiği değeri görür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir