Betimsel yani tanımlayıcı istatistik analiz nedir?
14 Eylül 2019
Çağın Bilimi: İstatistik
19 Eylül 2019

istatistik Mezunları için KPSS ve Özel Sektörde Kariyer Süreci

istatistik uzmanı için kariyer seçenekleri nedir?

istatistik dersi, başka bölümlerde okuyan öğrencilere genellikle kendi bölümlerinde vermeleri gereken sadece “baş belası” bir ders olarak görülür. istatistik bölümü içerisinde okuyan öğrenciler içinse genellikle ağır gelir. Bundan dolayı istatistik bölümüne giren öğrenci sayısı karşısında istatistik bölümünden mezun olan öğrenci sayısının düşük kaldığı gözlenmiştir.

Peki okuması veya diğer bölümlerde geçmesi bu kadar zor olan istatistik alanından mezun olan kişilerin kariyeri ne yönde şekilleniyor? Buradaki yazımızda istatistikçi için kariyer gözlemlerimizle tavsiyelerimizi paylaşacağız.

istatistikçi için kariyer yolları nelerdir?

10 yılı aşkın istatistik alanında kariyer yürüten bireyler olarak istatistikçi olanlara izlenebilecek yolları şöyle listeleyebiliriz:

 • KPSS – istatistik Alanı
 • Özel Sektör – istatistik
 • Özel Sektör – Yan Alan

KPSS istatistik bölümü Alan Sınavı

istatistik bölümünden mezun olan birey genellikle ilk hedefini KPSS üzerine koyar. Ancak piyasada KPSS sınavına yönelik istatistik materyali azlığı hatta yokluğu vardır. Bundan dolayı KPSS konusunda tecrübelenmek için düzgün bir çalışma yolu izleyemeyen istatistik mezunları birkaç KPSS heba edebilir. Bundan dolayı istatistikçi genellikle ilk hedefine kendi alan türünden (KPSS P12 – KPSS P13 ) değilde KPSS Genel puan türü olan P3 puan türüne hazırlanma yolunu tercih eder. Ancak bu tercih istatistik mezunlarının %70 ‘ine göre yanlış olacak tercihtir. Çünkü eğitim hayatını sayısal geçirmiş bir bireyin sözel alan konusunda kendini eğitip yüksek puan alması için vermesi gereken çaba daha fazladır.

Yukarıda KPSS konusunda tespitini yaptığımız şeylerin çözümü şu şekilde verilebilir: istatistik mezunu okulunun son senesinde mezun olmak adına verdiği çaba kadar eğitim alanının içerisindeyken KPSS içinde çaba vermelidir. Çıkmış sorular üzerinde çok sıkı çalışmalıdır! Çünkü süre sınırlaması içerisindeki istatistik sınavı için; istatistik alanında soru kalıbı miktarı azdır. istatistik bölümünde KPSS ‘de 40 soru sorulmaktadır, buna karşılık sorulabilen soru tipi 50 – 60 adettir. Yani buradaki soru tipleri konusunda başarı sağlar ve çözümlerini takip ederseniz KPSS istatistik alanında sıralamaya girme şansınız çok yüksektir.

Bölüm hocalarınızı sık sık KPSS konusunda rahatsız edin! Onlar sizi çözüme daha çok yaklaştıracaktır. Pekii ama mezun oldunuz, birsüre sonrada hocalarınızla bağınız zayıfladı ya da koptu, nasıl çalışacaksınız? KPSS istatistik için biraz daha fazla emek sarfetmeniz, konu açıklarınızı kapatıp soru tiplerinin çözümü üzerine arkadaş gruplarınızla çalışma yapmanız gerek o zaman. Tabii ki umarız bölümüzü okurken sadece dersi geçmeye değil, öğrenmeye odaklı zaman geçirmişsinizdir.

Özel sektörde istatistik uzmanı çalışma imkanları

Özel sektör içerisinde istatistik alanında beklediğimiz sıçrama henüz yaşanmadı. Umarız ülkemizde istatistik uzmanı ya da diğer deyişiyle istatistikçi ihtiyacının yakın zamanda farkına varılır.

istatistikçi için özel sektörde izleyebileceği birkaç yol vardır. Kurumsal bir firmada istatistik uzmanı olarak istihdam edilmek gibi hedefiniz varsa baştan söyleyelim; bu konuda merkez istanbuldur! çünkü genellikle istatistik uzmanı barındırmanın gerekli olduğunu düşünecek büyüklükteki markaların çoğunun merkezi istanbul ‘da. Tabii bu demek değil ki ikamet ettiğiniz şehirde şansınız yaver gitmeyecek: Fakat dediğimiz gibi biraz şansa, birazda sıkı girişimci ruhu olan biri olmaya ihtiyacınız var.

Özel sektörde istatistikçi adına bir diğer kariyer yoluysa istatistik danışmanlık . Bu konuda ister bireysel danışman olarak isterse de istatistik danışmanlık hizmeti veren grupların, istatistik danışmanlık firmalarının takipçisi olmalı. Pekii istatistik danışmanlık piyasası nedir? istatistik danışmanlık konusu genellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde gelişen piyasadır. Yani anlayacağınız şehriniz, üniversite şehriyse şansınız biraz daha yüksektir. istatistik danışmanlık dediğimiz şey şudur: Akademik meslek sahibi bireylerin, araştırmacıların veya sık sık veri analizi ihtiyacı duyan kitlenin bulunduğu yerlerde ihtiyaç duyulan: tez analizi, veri analizi, istatistiksel analiz, piyasa araştırması, tez istatistik hizmeti gibi isimlendirilmiş ihtiyaçların yerine getirilmesidir. Tıp alanında gelişim gösteren şehirlerde de buna duyulan ihtiyaç fazladır. istatistik danışmanlık firmasında çalışmayı düşünüyorsanız veya bireysel olarak istatistik danışmanı olmak istiyorsanız ihtiyacınız olanlar nelerdir? SPSS, E-Views vb. program veya yazılımlarda uygulama pratiğinizin bol olmalı, birazda iletişiminiz iyi olmalıdır.

Özel sektörde istatistikçi yan alanları

Bir istatistikçi mezun olduktan sonra kariyer konusunda sıkıntı yaşamak istemiyorsa, kesinlikle kendini en az bir yan alanda geliştirmelidir. Büyüyen en büyük piyasalar olan Yazılım, Tasarım ve dijital medya alanını burada tavsiye edebiliriz. Olaki kpss , kurumsal firmalarda istatistik uzmanı veya istatistik danışmanlık konusunda kariyerinizde şansınız yaver gitmezse kesinlikle alternatifiniz olmalı. Eğer çok geç değilse, yani halen üniversite öğrencisiyseniz birkaç cümle önce bahsettiğimiz alanlardan birinde kendinize mesleki düzeyde değer katın.

8 Yorum

 1. Artık İstatistikçi dedi ki:

  Tercih etmeyi düşünenler için dört dörtlük kaynak.

 2. Aü istatistik dedi ki:

  Üniversite tercihleri döneminde yazınızla karşılaştım. Benim için güzel bir rehber oldu teşekkürler.

 3. Fethi dedi ki:

  Özel söktör gerçekten istatistikçi için çok yıpratıcı ama yazınız istatistik uzmanlarına kariyer yönlendirmesi açısından çok başarılı olmuş. Emeğinize sağlık

 4. Ayça dedi ki:

  İstatistik mezunu birisi olarak yazınızı çok beğendim😊

 5. Melis dedi ki:

  Ankara istatistik öğrencisiyim. Bu yazıyı biraz önce gene istatistik bölümünden bir arkadaşım attı. Bu kadar kariyer geleceğim konusunda şüpheli olduğum bir dönemde iyi geldi. kpss yönelik bir çalışma köşesi açıp biz istatistikçi olanlar için çalışma yazıları da paylaşırsanız çok iyi olur.

  • Semih Ç. dedi ki:

   Size sonuna kadar katılıyorum. Bu tarz talepleri dahi çok fazla yapacağımız platform yok malesef. İstatistik kpss için paylaşımlarınızı da kısa sürede bekliyoruz

   • istatistikanalizleri dedi ki:

    Melis hanım ve Semih bey talebiniz bizim için değerli. Bu taleplerinize hemen olmasada kısa süre içerisinde karşılık vermeye çalışacağız. Arkadaşlarımız uygun oldukça istatistik kpss notları üzerine bir köşe hazırlayacaklar. İlginiz için teşekkür ederiz.

 6. Merve dedi ki:

  istatistik bölümü 2. Sınıf öğrencisiyim. Benim için çok yön verici bi yazı oldu. Kısa zaman önce keşfettim web sitenizi takip etmeye devam edeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir